Kocaeli 10°C- 23 Kas, 2014-
 

Günlük 3 TL’den başlayan fiyatlarla sizde seriilan oluşturun hemen yayınlamaya başlayın. Özgür Kocaeli Gazetesi Internet Sitesi Seri İlanları

08 Ağustos 2012, 16:28 TSİ -Kocaeli Kent Haberleri

Yıkılacak orta hasarlı binaların listesi açıklandı

17 Ağustos1999 depreminin 13 ncü yılında orta hasarlı binalarla ilgili karar uygulamaya konuluyor. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, ilimizdeki 13 belediye...

Yıkılacak orta hasarlı binaların listesi açıklandı
Foto, Özgür Kocaeli

17 Ağustos1999 depreminin 13 ncü yılında orta hasarlı binalarla ilgili karar uygulamaya konuluyor.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, ilimizdeki 13 belediye başkanı ile önceki gün Valilik 100.Yıl Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Başkan Karaosmanoğlu ve 12 ilçe başkanının katıldığı toplantıda Vali Topaca, orta hasarlı olan binaların boşaltılacağını ve olası bir depremde risk oluşturmaması için yıkılacağını açıkladı. Tüm binaların tek tek incelendiğini belirten Vali Topaca, teknik ekiplerin incelemesi sonucu 3756 binanın orta hasarlı olduğunun belirlendiğini söyledi, “Bunlar içinde 5 bina güçlendirme yaptığını belgeledi, iskan ruhsatlarını gösterdi. Yıkılacak bina sayısı 3751’e düştü. Yeni başvurularla bu sayının düşeceğini tahmin ediyorum” dedi.

Bu binalarda çok sayıda kiracının oturduğu belirtilirken, bu kiracıların binaları boşaltmaları için 60 gün süre verileceği belirtildi. Ancak, bunun uygulamada pek o kadar kolay olmayacağı ortada. Vali Topaca, kiracılara kira yardımının AFKOM tarafından verileceğini hatırlattı, “Evini yapmak isteyene uygun şartlarda kredi de verilecek” dedi. Vali Topaca, toplantıda belediye başkanlarının da fikirlerini aldı. Orta hasarlı binaların listesinin web sayfasından yayınlanacağı belirtildi. Afet Yasası kapsamında Kandıra dışındaki 11 belediyeye ofis kurma yetkisi de verildi. Vali Topaca, önümüzde kendilerini zor bir sürecin beklediğini belirtti, “Hep birlikte bu süreci kimseye zarar vermeden atlatacağımızı umuyorum” dedi. Bakanlıktan lisanslı firmalarla anlaşacak belediyeler, orta hasarlı binaların röntgenini çektirecek. Yıkımlar, Büyükşehir öncülüğünde ilçe belediyeleri tarafından yapılacak. Tebligat tarihinden itibaren 60 gün içinde binalar boşaltılmış olacak.

Tüm Liste internet sitesinde

http://www.kocaeli.gov.tr/default_B0.aspx?id=2555

08 Ağustos 2012,16:28 TSİ - Kocaeli Kent Haberleri
Haber Özgür Kocaeli
avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 5

  Ayla- İdamlık mahkum gibi bekliyoruz belediyeye gidiyoruz valiliğe gönderiyolar valilik bir açıklama yapmıyor daha onlarda bilmiyor ne yapacağını. 60 çok az bi süre erkenden söylesinler napacaksak yapalım.

  Yanıtla Beğen 04 Ekim, 09:18

 • 4

  Vural-aylan- Vural aylan yetkililerin gurur yapmayıp hak sahiplerinin soruları ve uyarıları dikkate alınmalıdır. Şahsen 10 yıllık süre içerisinde özellikle apartmaların çok özel durumları var mağduriyetlerin engellenmesi açısından her binanın özel durumu ele alınmalıdır.

  Bizim 16 dairelik binamızın temeli kredi alınarak güçlendirildi fakat mesken bölümü katlar güçlendiremedik. Şimdiye kadar elimizdeki imkanlarla yaptığımız harcamalar yok sayılırsa biz büyük zarara uğrarızki zaten deprem zamanında bina orta hasar kabul edilip istememize rağmen yıkılmasına izin verilmemişti.

  Yanıtla Beğen 12 Ağustos, 12:29

 • 3

  Gulbeyaz- Benim annamadıgım şu ev yaparken kiracılar yardımmı etmiş ev sahibine kiracılar yer icerken ev sahibinin canı cıktı ev yapacagım diye gezme yeme nerede ev borcu ödeyecegim diye yıkılacak olan ev sahibinin evi kiracıya ne oluyor kiracı orta hasarlı evdede kiracı başka evede cıksa kiracı kiracıya ne yardımı yapılacak nesi eksilmiş kiracınında kiracıya yardım olacak annamış degilim yetkililere sesleniyorum ev sahipleriyle kiracı aynı tefeye konurmu yıllarımızı verdik ev borcu ödeyecegiz diye.

  Yanıtla Beğen 10 Ağustos, 21:43

 • 2

  Mehmet-aslan- Mehmet-aslan- yıllarca neden beklendi. Ayrıca kentsen dönüşüm yasası çıkmışken 7269 sayılı kanun neden gerekçe gösterilerek yıkım yapılmak isteniyor. Eğer hasarlı binalar 6308 kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilseydi kimse itiraz bile etmez boşaltırdı evlerini. Şimdi iş zor herkes mahkemeye başvuracağı kanaatindeyim. Valiliğin işi zor.

  Ayrıca belediyelere de kızıyorum valinin arkasına gizlenmişler kıs kıs gülüyorlar gibiler. 113 sene neden beklediniz sorumlusu belediyelerdir. Özellikle eski ihsaniye belediyesi şimdinin gölcük belediyesi. Yıllarca (10 yıl) denizevler mahallesini oyaladırlal bir çivi bile çaktırmadılar burası zeminden dolayı hasarlı bölge burda yaşam olmaz diye. Şimdi ne oldu da mahallede herkes rahat iken 5-10 bina yıkılma kararı alınıyor. Elbette açıklama yaparlar bekliyoruz.

  Yanıtla Beğen 10 Ağustos, 10:36

 • 1

  Ayfer-dursun- Sayın yetkililer birçok ev sahibinin haberi yokken kiracılar tarafındanş para albilmek için evlerin birçoğu orta hasarlı olarak yalan beyan edildi. İnceleme yapılırsa mülk sahibinin isminin geçmediği belli olur. Kendimden örnek verecek olursam mülk sahibi merhumlar nevzat ve midayet dursundur. Ben nevzat kızı ayfer dursun. Bilir kişi tarafından dosyakarımızın incelenmesini umut ediyoruz.

  Yanıtla Beğen 09 Ağustos, 16:19

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !